مطالبه وجه توسط وکیل|راهکار

طرح دعوای مطالبه وجه یکی از راه های احقاق حق افرادی است که به هر دلیلی مبلغی را از کسی طلب دارند و متعهد علیرغم گذشت زمان سررسید آن طلب از پرداخت آن خودداری می نماید. دعوای مطالبه وجه یکی از دعاوی شایع در دادگاه ها است که انواع مختلفی دارد اما شایع ترین آنها دعوای مطالبه وجه چک، دعوای مطالبه وجه بر مبنای رسید عادی و دعوای مطالبه وجه قراردادی است.

انواع دعاوی مطالبه وجه

گفتیم که متناسب با مبنا و منشا طلب افراد، انواع مختلفی از دعاوی مطالبه وجه وجود دارد که عبارتند از:

شکایت برای طلب پول

مطابق قانون وقتی فردی پولی را به دیگری می دهد اصل بر مدیون نبودن وی است بنابراین وقتی کسی مبلغی را به دیگری پرداخت می کند چه به صورت نقدی باشد، چه از طریق واریز به حساب بانکی و غیره در صورتی که دینی به شخصی که به او پول پرداخت کرده نداشته باشد می تواند آن را پس بگیرد و مسترد کند و اگر آن فرد مبلغ مورد نظر را به وی نپردازد پرداخت کننده می تواند نسبت به طرح دعوای مطالبه وجه اقدام نماید که در اصطلاح عامیانه به شکایت برای طلب پول مشهور است.

پس اگر پولی را بعنوان قرض به حساب شخصی واریز کرده اید حتی اگر فیش واریزی را ندارید با اخذ پرینت حساب بانکی خودتان که مهر بانک در آن درج شده است، می توانید نسبت به طرح دعوای مطالبه وجه اقدام کنید. همچنین است اگر رسید عادی دال بر پرداخت وجه به آن شخص را دارید.

در این صورت این گونه رسیدها بعنوان مدرک پرداخت وجه برای شما محسوب می شود و این شخص خوانده است که باید اثبات کند که از شما طلبکار است. در صورتیکه نیاز به مشاوره حقوقی برای وصول طلب خود دارید از طریق راه های ارتباطی با ما در تمای باشید.

مطالبه وجه چک

درمورد چک های عادی و قدیمی این کار نیازمند طرح دعوای مطالبه وجه در دادگاه های حقوقی دادگستری است و در خصوص چک های صیادی دادگاه بدون رسیدگی نسبت به صدور اجرائیه اقدام می نماید و پس از ابلاغ آن و عدم پرداخت توسط محکوم علیه، پرونده جهت وصول وجه چک به اجرای احکام ارسال می شود.

مرکز حقوقی راهکار

مطالبه وجه قراردادی

مطالبه وجه قراردادی یکی دیگر از دعاوی مطالبه وجه است که بر مبنای آن شخصی به موجب قراردادی متعهد به پرداخت مبلغی بوده و از پرداخت آن در زمان مندرج در قرارداد خودداری کرده است و یا این مبلغ بابت خسارت قراردادی تعیین شده و شخصی که این شرط به نفع او در قرارداد آمده می تواند با اثبات وقوع خسارت آن را مطالبه کند.

این مبلغ می تواند شامل انواع مختلفی مثل بهای کالا در قرارداد خرید و فروش، حق الزحمه فرد در قراردادهای خدماتی، خسارت تاخیر در انجام تعهد در قراردادهای مشارکت در ساخت و غیره باشد.

مطالبه خسارت

دریافت خسارت نیز یکی از انواع دعاوی است که در قالب مطالبه وجه مطرح می شود و امروزه باتوجه به رشد فعالیت های اقتصادی و تجاری، گستردگی فعالیت های ملکی و افزایش بی رویه بهای املاک، جزو دعاوی شایع و پر فراز و نشیب در دادگاه ها محسوب می شود.

دادخواست مطالبه وجه

دعوای مطالبه وجه هر مبنایی که داشته باشد نیازمند تقدیم دادخواست است. دادخواست از طریق دفتر خدمات قضایی ثبت و مدارکی که ثابت کننده وجود طلب هستند ضمیمه آن شده و به مرجع قضایی محل اقامت خوانده یعنی کسی که باید مبلغ مورد مطالبه را بپردازد، ارسال می شود.

هزینه دعوای مطالبه وجه

این دعوا جزو دعاوی مالی پولی می باشد یعنی نتیجه رسیدگی منجر به پرداخت پول به محکوم له یا همان کسی که حکم به نفع او صادر شده است، می شود.

بنابراین طرح این دعوا در ابتدا نیازمند پرداخت هزینه دادرسی معادل سه و نیم درصد خواسته است به بیان دیگر به ازای هر یک میلیون تومانی که مطالبه می کنید باید سی و پنج هزار تومان تمبر هزینه دادرسی باطل کنید.

اگر فردی به رای دادگاه معترض باشد این مبلغ در مرحله واخواهی هم سی و پنج هزار تومان، در مرحله تجدیدنظرخواهی چهل و پنج هزار تومان و در مرحله فرجام خواهی در دیوان عالی کشور پنجاه و پنج هزار تومان می باشد.

چنانچه خواهان نتواند هزینه دادرسی را پرداخت کند باید همزمان با طرح دعوای مطالبه وجه، دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را نیز مطرح نماید در این صورت در ابتدا به دعوای اعسار او رسیدگی می شود و تا زمان اجرای حکم بطور موقت از پرداخت هزینه دادرسی در هر مرحله ای که باشد معاف می شود.

لازم به ذکر است که هزینه دادرسی در قالب خسارات دادرسی به همراه مبلغ اصلی قابل مطالبه و وصول است.

اما اگر اعسار خواهان پذیرفته شود چون در ابتدا هزینه ای برای دادرسی پرداخت نکرده است نمی تواند آن را از خوانده مطالبه کند حتی اگر در مرحله اجرای حکم هزینه دادرسی را پرداخت کرده باشد.

دریافت مشاوره حقوقی

گروه وکلای راهکار با مدیرت وکیل فرشته محمد حسینی و سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای پایه یک دادگستری این موسسه می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *