بررسی جرم جعل و مشاوره حقوقی در این مورد|راهکار

یکی از جرایمی که در جامعه به کرات دیده میشود جرم جعل است. این جرم حتی ممکن است که در زمان رسیدگی پرونده ای در دادگاه در جریان است توسط شخصی برای فریب دستگاه قضایی از آن استفاده شود.

این جرم علاوه بر اینکه در قانون مجازات اسلامی چندین ماده را به خود اختصاص داده است در قوانین خاص پراکنده دیگر نیز به آن اشاره شده که دارای ضمانت اجراهایی سنگین میباشد.

در این دسته از پرونده ها میتوانید از وکیل حقوقی هم راهنمایی بگیرید اما بهترین راه استفاده از کمکهای یک وکیل کیفری میباشد زیرا این دسته از وکلا با تخصص و تجربه ای که در زمینه های کیفری دارند تفسیر بهتری را از قانون زمانی که درباره یک جرم صحبت میکند ارائه میدهند.

به همین دلیل مسیر راحت تری را برای اثبات این جرم طی میکنید و از آنجایی که راسا در پرونده ورود میکنند مقدار زیادی در وقت و هزینه های شما صرفه جویی میشود.

جعل چیست؟

با برداشت و تفسیری که از قوانین موجود درباره جرم جعل وجود دارد چنین تعریفی میتواند ارائه کرد:

به هرگونه تغییر یا تحریف متقلبانه یک نوشته یا سند به نحوی که با قصد ضرر زدن به دیگری باشد جعل میگویند.

در ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی انواعی از روشهای ارتکاب جرم جعل به صورت تمثیلی نام برده شده است که به همین دلیل مقام قضایی برای تشخیص این جرم دست باز تری خواهد داشت.

این مسئله بدین معنی میباشد که ممکن است این جرم به اشکال و طرق دیگری رخ دهد که مرجع رسیدگی کننده آنرا تشخیص میدهد.

جعل ممکن است برای موارد مختلفی که در یک سند یا نوشته وجود دارد اتفاق بیفتد.

برای مثال ممکن است تاریخ سندی جعل شده باشد به زمانی پیش از زمان سند شما و دعوایی با عنوان غصب علیه شما در دادگاه اقامه شده باشد.

به همین دلیل همراه داشتن یک وکیل خوب و زیرک به شما این کمک را میکند که در زمان برخورد با این دسته از مسائل با چشمی باز عمل کرده و در دام مشکلات گرفتار نشوید.

وکیل جعل چک

چک یکی از اسناد لازم الاجراست که قانون تجارت برای اولین بار آنرا تعریف کرده و امروزه با توجه به شیوعی که استفاده آن در میان مردم داشته است قانونی جداگانه با عنوان قانون صدور چک برای آن تصویب شده است.

مرکز حقوقی راهکار

لازم الاجرا بودن چک به معنی این است که برای صدور اجرائیه نیاز به اقامه دعوا در دادگاه نیست و شخص میتواند با مراجعه به دادگاه یا مراجع صلاحیت دار ثبتی اجرای آنرا درخواست کند.

با توجه به این توضیحات جعل چک در میان جرایم جعل، یکی از خطرناک ترین آنها محسوب میشود. ممکن است شخصی با جعل تاریخ یا قیمت درج شده در چکی که شما صادر کرده اید برای شما دردسرهای بزرگی درست کند.

در این صورت باید در ابتدا این مسئله را یک وکیل چک در میان بگذارید تا در صورت تشخیص جعلی بودن آن شما را به یک وکیل جعل چک معرفی نماید تا در دادگاه کیفری حضور پیدا کرده و از حقوق و منافع شما دفاع نماید.

وکیل جعل سند ملکی

یکی دیگر از اسنادی که موارد بسیاری از جعل را به خود اختصاص داده است اسناد ملکی است.
با توجه به قیمت هنگفتی که امروزه املاک در شهرهای بزرگی مثل مشهد دارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد.

در بیشتر دعاوی ملکی که امروزه در دستگاه قضایی در حال رسیدگی میباشد ممکن است این جرم رخ داده باشد اما توجه زیادی به آنها نشده باشد.

پس یکی از مسائلی که باید به آن توجه کنید این است که دقت کنید مدارک و مستنداتی که بر علیه شما در نزد مقام قضایی مورد استفاده قرار گرفته است جعلی نباشد.در این صورت وکیل شما میتواند با درخواست کارشناسی که میدهد از مقام قضایی بخواهد صحت مدارک را مورد بررسی قرار دهد.

وکیل جعل مدرک تحصیلی

با توجه به اینکه امروزه داشتن مدرک تحصیلی برای مراجع استخدامی خصوصی و عمومی بسیار حائز اهمیت شده است یکی از انواع جرم جعل که جعل مدرک تحصیلی میباشد
بسیار شایع شده است. بر اساس ماده ۵۲۷ قانون مجازات اسلامی جعل مدارک تحصیلی دانشگاهی، آموزش عالی و … چه داخلی و چه خارجی جرم محسوب میشود.

علاوه بر جعل اینگونه مدارک هر شخصی که با علم به جعلی بودن مدرک اقدام به استفاده از آن نماید مرتکب عمل مجرمانه شده و مجرم محسوب میشود.

مجازات این جرم حبس تعزیری به مدت یک تا سه سال است که با توجه به شرایط قاضی میتواند مجازات مجرم را تعیین نماید.
اگر یکی از کارکنان دولتی مجرم این جرم باشد به اشد مجازات که سه سال حبس است محکوم خواهد شد.

در این حالت دعوای کیفری توسط وکیل شما بر علیه شخص مرتکب در نزد دادگاه صالح اقامه میشود و در صورت اثبات این موضوع قاضی دادگاه با توجه به شرایط موجود حکم صادر خواهد کرد.

وکیل استفاده از سند مجعول

استفاده از سند مجعول به خودی خود در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است.
این بدین معنی است که ممکن است شخص دیگری سند یا نوشته را جعل کرده باشد اما دیگری با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قرار دهد.

اگر شخصی با علم به جعلی بودن مدارک خود اقدام به ربودن مال فرد یا افرادی نماید، در این صورت است که میتوان گفت جرم کلاهبرداری اتفاق افتاده است و این شخص با همین عنوان مجرمانه توسط مراجع قضایی قابل تعقیب کیفری میباشد.

وکیل کلاهبرداری و  استفاده از سند مجعول از آنجایی که تنها با یک جرم روبرو نیست و ممکن است با استفاده از آن جرایم مختلف و متنوعی را انجام دهد باید به قوانین و مقررات کیفری تسلط کافی داشته باشد تا در تشخیص جرمی که اتفاق افتاده است دچار اشتباه نگردد.

دریافت مشاوره حقوقی

گروه وکلای راهکار با مدیرت وکیل فرشته محمد حسینی و سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای پایه یک دادگستری این موسسه می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *