شرایط عدم تعلق مهریه به زن|راهکار

مهریه یا صداق، در فرهنگ های مختلف جهان، به معنای هدیه‌ ای است که مرد به زن در زمان ازدواج می دهد. این هدیه معمولا به عنوان نشانی از عشق و تعهد مرد نسبت به زن و تأمین نیازهای او در طول زندگی مشترک تقدیم می ‌شود. مهریه می ‌تواند شامل پول، طلا، ملک، وسایل خانه و غیره باشد.

مهریه می ‌تواند قبل از ازدواج مشخص شود و در عقد نیز ذکر شود، و یا می ‌تواند در طول زمان زندگی مشترک تعیین و تحویل شود. قیمت و نوع مهریه در هر فرهنگ و جامعه ممکن است متفاوت باشد و ممکن است بر اساس شرایط مالی، اجتماعی و فرهنگی طرفین تغییر کند.

شرایط تعلق گرفتن مهریه به زن شامل چه مواردی است؟

شاید از خود بپرسید که در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد. در این قسمت از مقاله ابتدا به شما می گوییم در چه شرایطی مهریه تعلق می گیرد تا بتوانید راحت تر به این سوال پاسخ دهید. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم در چه شرایطی مهریه تعلق می گیرد می توان به انجام عقد، انجام شرایط عقد، استمرار ازدواج، رعایت شرایط توافقی، اعتبار قانونی و غیره اشاره نمود. به طور کلی، زمانی که زن به عقد مردی در بیاید مهریه تمام و کمال در اختیار او است.

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

در این بخش از مطلب قصد داریم به شما بگوییم در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد.

مرکز حقوقی راهکار
در صورتی که عقد نکاح صورت گرفته ولی رابطه زناشویی بین زوجین واقع نشده باشد یا عقد به صورت موقت باطل شده باشد.
در صورتی که در ضمن عقد نکاح، مهریه‌ای تعیین نشده باشد و زوجین در رابطه با دریافت مهریه توافق نکرده باشند، در این حالت اگر رابطه زناشویی بین زوجین برقرار شده باشد، زوجه مستحق دریافت مهریه خواهد بود.
در صورتی که یکی از زوجین فوت کند و قبل از آنکه راجع به پرداخت مهریه با یکدیگر به توافق نرسیده باشند، مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد، حتی در صورتی که نزدیکی بین زوجین صورت نگرفته باشد.
در صورتی که عقد نکاح به علتی، مانند وجود عیوبی که موجبات فسخ عقد نکاح را برای هر یک از طرفین به وجود آورده و رابطه زناشویی بین زوجین برقرار نشده باشد.
خانمی که در دوران نامزدی قصد جدا شدن از شوهر خود را دارد و همچنان باکره است می تواند نصف مهریه خود را درخواست کند و تمام مهریه به او تعلق نمی گیرد.

دریافت مشاوره حقوقی

گروه وکلای راهکار با مدیرت وکیل فرشته محمد حسینی و سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای پایه یک دادگستری این موسسه می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *