چگونه می توان از قاتل شکایت کرد؟|مراحل-نحوه رسیدگی-مدارک|مرکز حقوقی راهکار

قتل، یک اتفاق ناگوار است که در نتیجه اشتباهات برجسته فردی و تصمیم‌گیری سریع به وقوع می‌پیوندد. با وجود تمام آموزش‌ها و اخطارهایی که به عمده افراد ارائه شده، همچنان سالانه چند صد قتل در سراسر کشور اتفاق می‌افتد که معمولا دلایلی بسیار دور از ذهن دارند؛ چرا که هیچ عاملی نمی‌تواند یک دلیل قانع‌کننده برای افراد باشد تا جان یک انسان دیگر را از او بگیرند و او را به قتل برسانند. به همین دلیل، می‌توان سیستم قضایی قدرتمند کشور ایران را مشاهده کرد که در راستای مجازات قاتلان یک سیستم مطمئن را در اختیار اطرافیان مقتول قرار داده است.

مراحل شکایت از قاتل، به طوری است که اطرافیان مقتول به سادگی توانایی گرفتن حق خود و مجازات قاتل را داشته باشند؛ اگر چه به قتل رساندن یکی از عزیزان یک خانواده، موجب فرو رفتن آن‌ها در شُک خواهد شد. با این حال، بهتر است هر چه سریع‌تر اقدامات خود را برای شکایت از قاتل آغاز کنند. با توجه به اهمیت بسیار زیاد آگاهی از این پروسه، بهتر است از تمام مراحل شکایت از قاتل آگاه باشید؛ حتی اگر هیچوقت به دردتان نخورد.

مدارک مورد نیاز برای شکایت از قاتل

 

مسلما پیش از هر چیزی، فرد باید مدارکی را به سیستم قضایی کشور ارائه دهد تا اتفاق افتادن یک قتل را به آن‌ها اثبات کند. این مدارک که همزمان با طرح شکایت به مقامات مربوطه ارائه می‌شوند و باید در کل پروسه شکایت آن‌ها همراه خود داشته باشید. برخی از این مدارک، برای اثبات قتلی است که اتفاق افتاده و باید تمام تصاویر و گزارشات مربوط به آن را به اداره پلیس منطقه وقوع جرم ارائه دهید. بخش دیگری از مدارک، برای این است که ارتباط شاکی را با مقتول مشخص کند و به نوعی هویت او را به ثبت برساند.

مرکز حقوقی راهکار
مرکز حقوقی راهکار با همکاری برترین وکلای متخصص و مجرب، مشاوره و وکالت در کلیه امور حقوقی را میپذیرد.

از جمله مدارک مورد نیاز برای شکایت از قاتل، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 

  • مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی مقتول و شاکی
  • مدارک و مستندات و شهود برای اثبات جرم انجام شده
  • تمام اطلاعات به دست آمده از پزشکی قانونی

مراحل شکایت از قاتل

 

بعد از جمع‌آوری مدارک و اسناد مورد نیاز برای شکایت از قاتل، نوبت به مراحل اجرایی این کار می‌رسد تا فرد از قاتل شکایت کند. البته بعد از طرح شکایت علیه قاتل، پرونده به دادسرا ارسال می‌شود تا بررسی‌های لازمه روی آن انجام گیرد؛ سپس به دادگاه کیفری منتقل می‌شود. طبق ماده 296 قانون آیین دادرسی کیفری، جرایمی که مجازات سلب حیات از مجرم را به همراه داشته باشد، در صلاحیت دادگاه کیفری یک خواهد بود. در زیر مراحل قدم به قدم شکایت از قاتل شرح داده می‌شوند:

ارسال احضاریه به قاتل

 

بعد از اینکه پرونده به صورت رسمی توسط دیوان عالی کشور و دادگاه کیفری تایید شد، تمام مدارک مربوط به هویت قاتل را بررسی می‌کنند. در صورتی که اطلاعات موجود در مورد هویت قاتل صحیح بوده و فرد کاملا شناسایی شده باشد، ماموران با مراجعه به محل سکونت قاتل نسبت به دستگیری او اقدام می‌کنند تا فرصت متواری شدن نداشته باشد؛ اما در غیر این صورت، هیچ حکمی برای دستگیر شدن او صادر نمی‌شود و احضاریه‌ای به محل سکونت او ارسال می‌کنند تا در دادگاه مربوطه حضور یابد.

استخدام وکیل

 

هر کدام از طرفین شاکی و متهم، قادر هستند تا 3 وکیل برای دفاعیه خود استخدام کنند. مسلما کیفیت این 3 وکیل و توانایی آن‌ها در دادگاه کیفری می‌تواند مستقیما تصمیم قاضی در دادگاه را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل سعی کنید تا با بهترین وکیل کیفری برای شکایت خود از قتل انجام شده قرارداد ببندید تا به بهترین شکل متهم قتل را به سزای عمل خود برساند. دانسته‌ها و تجربه وکیل بیش از هر چیز دیگری در دادگاه کیفری یک اهمیت دارد.

شهادت در دادگاه

 

بعد از فرا رسیدن روز دادگاه، نوبت به شهادت شاهدان و ارائه مجدد تمام مدارک و اسناد موجود می‌رسد. در صورتی که فردی شاهد جرم باشد و یا دوربینی این اتفاق را به صورت کامل ضبط کرده، این دادگاه مکانی برای ارائه تمام این اسناد و مدارک است تا قاضی با در نظر گرفتن تمام موارد، تصمیم نهایی را به طرفین اعلام کند. معمولا اگر اسناد و مدارک موجود در مورد قتل انجام شده موثق و معتبر باشند، قاتل سریعا دستگیر می‌شود و نمی‌تواند از زیر بار مجازات کاری که انجام داده، فرار کند. البته برای گیر انداختن قاتل، همکاری با یک وکیل قتل حائز اهمیت است.

چرا باید برای شکایت از قاتل با یک وکیل همکاری کنیم؟

 

در واقع پرونده قتل پروسه طولانی و دشواری دارد و اگر شخصی وکیلی باتجربه انتخاب نکند، دادگاه وکیل تسخیری دلخواه خود را برای او انتخاب می‌کند؛ بنابراین بهتر است خانواده مقتول و حتی قاتل با یک وکیل باتجربه همکاری کند تا از تمام موارد حائز اهمیت آگاهی داشته باشد. علاوه بر این، داشتن وکیل قتل کمک می‌کند تا مدت زمان اثبات جرم قتل کوتاه‌تر شده و دیگر نیازی به حضور مداوم شاکی در دادگاه نباشد. همچنین در صورت متواری و فراری بودن قاتل، می‌تواند فورا حکم جلب او را از دادگاه بگیرد.مطلب فوق، یک راهنما برای شما بود تا از مراحل شکایت قتل آگاه باشید. گذراندن این مراحل به تنهایی، بسیار دشوار است و می‌تواند موجب بروز مشکلات ویژه‌ای در اثبات قتل شود؛ بنابراین بهتر است برای تسهیل این پروسه، با مرکز حقوقی راهکار همکاری کنید و از خدمات حقوقی آن‌ها بهره ببرید. این موسسه حقوقی معتبر، توانایی ارائه خدمات حقوقی و قضایی برای انواع جرم را دارد و توانسته بهترین وکلای ایرانی را در این زمینه به خدمت بگیرد.

دریافت وکیل

مرکز حقوقی راهکار با همکاری برترین وکلای متخصص و مجرب، مشاوره و وکالت در امور حقوقی و کیفری رو به عهده میگیره. برا دریافت و رزرو وقت مشاوره با شماره تلفن های 09128719258 و 09150806049 با ما در ارتباط باشید. مارا در شبکه های اجتماعی با ایدی rahkarlaw دنبال کنید.
راهکار وکیل همراه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *