کودک آزاری | مرکز حقوقی راهکار

یک معضلی که در این اواخر تقریباً زیاد به گوش می خورد کودک آزاری است . آنقدر از شنیدن این عبارت احساس ترس و دلهره در دل ایجاد می شود که در نگاه اول با خود می گوییم آیا اصلاً این مفهوم در عالم واقعیت اتفاق می افتد؟

مگر می شود آدمی تا این اندازه بی رحم و ناجوانمرد باشد ؟

متاسفانه باید گفت نه تنها کودک آزاری اتفاق می افتد علاوه براین تعدادش هم کم نیست.

به خود کلمه کودک که نگاهی بی اندازیم ، می بینیم که انگارمعنای حمایت و نیازمند کمک و محبت بودن را در خود نهفته است .

در عصری زندگی می کنیم که نه تنها کودک بلکه ارزش انسان بودن نیز به دست فراموشی سپرده شده است ، به راحتی برای به اجابت رساندن خواسته های شیطانی خود ارزش انسان های دیگر را نادیده گرفته می شود .

به طور کلی اگر بخواهیم کودک آزاری را تعریف کنیم :کودک آزاری عبارت است از هر نوع بد رفتاری با کودک که شامل مواردی از قبیل بد رفتاری فیزیکی ، عاطفی و موارد دیگر می شود ، به طور کل هر گونه رفتار و یا ترک رفتاری که به دلیل آن کودک متحمل رنج و آزار گردد از مصادیق کودک آزاری است .

والدینی که اگر کودک شان مرتکب خطایی شود به قول خودشان برای این که تربیت اش کنند او را مورد تنبیه بدنی قرار می دهند ، به نحوی که گاهی آن قدر تب شان داغ است که کودک را تا حد مرگ مورد آسیب قرار می دهند .

آخر مگر یک کودک چقدر جان دارد که تاب و تحمل مقاومت در برابر چنین ضرباتی را داشته باشد. با یک جست و جوی سطحی در فضای مجازی ، بی نهایت مواردی را خواهیم یافت که مصداقی از کودک آزاری است به نحوی که گاهی باورش برای مان خیلی سخت است .

ای کاش داستان به همین جا ختم شود ، مسئله فاجعه بارتر فروش کودک است . آنقدر بازارش گرم است که اگر برای یافتن عمق فاجعه با اشخاصی که در این معضل بزرگ فعالیت می کنند تماسی بر قرار کنیم خواهیم یافت که گویی دارند کالایی را مورد خرید و فروش قرار می دهند.

از هر سن و از هر جنسی که بخواهی موجود است ، تازه قیمت گذاری هم می کنند اگر فلان مزیت را داشته باشد یک قیمت دارد و اگر ویژگی دیگری داشته باشد هم قیمتش متفاوت است .

نا خود آگاه یاد بازار برده فروش های عصر جاهلیت که وصف اش را در سریال های مختلف دیده ایم در ذهن متصور می شود ، برده ای که دندان های سالمی داشت با برده ای که این چنین نبود قیمت اش فرق می کرد . مگر می شود ارزش آدمی را با چنین فاکتورهایی محاسبه کرد ؟ اصلا مگر انسان کالاست که قابل خرید و فروش باشد ؟

در عصری که آدمی فکر رفتن به فضا را در سر می پروراند و شبیه سازی موجودات زنده را انجام می دهد آیا محل رخ دادن چنین اتفاقاتی است ؟

انسانی که اشرف مخلوقات است چرا باید تا این حد مورد بی احترامی واقع شود ؟

از موارد دیگری که در رابطه با کودکان به چشم می خورد و مصداقی از کودک آزاری است ، مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفتن کودکان است.

کودکی که مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرد و یا بهتر بگویم کودکی که قربانی چنین رفتارهایی می شود اگر جان سالم به در ببرد ،آسیب های بسیار شدیدی را دچار خواهد شد.

چنین کودکی حس قربانی شدن را تا پایان عمر به دوش می کشد ، اغلب به خاطر ترسی که از این رفتار در دل دارند هیچ گاه لب به سخن باز نمی کنند . یکی از علت هایی که باعث می شود هیچ گاه اطلاعات و آمار درستی از این اتفاقات در دست نداشته باشیم هم همین است .

ایجاد اضطراب و استرس و بروز حالت های افسردگی از دیگر نتایج این وقایع فاجعه بار است .

بسیار تاسف برانگیز است که از لحاظ آماری بیشترین سوء استفاده ها از کودکان توسط پدر ، برادر ، عمو و حتی نگه دار بچه صورت می گیرد ، افرادی که کودک باید از آنان احساس آرامش و امنیت کند ، این حس را به کودک نمی دهند که هیچ ، او را مورد بی مهری و بی اخلاقی تمام هم قرار می دهند.

نویسنده: عطیه غفاری/کارشناس حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *