چه تفاوتی میان وکیل کیفری و حقوقی وجود دارد؟| مرکز حقوقی راهکار

چه تفاوتی میان وکیل کیفری و حقوقی وجود دارد؟

همانطور که می­دانید، در دستگاه قضایی کشورمان و هرکشور دیگری که دارای نظام قضایی است، امکان طرح دو نوع دعوی وجود دارد. دعوی حقوقی و دعوی کیفری. همچنین دستگاه قضایی نیز دارای سلسله مراتبی می­باشد و هرکدام از این دعوی دارای مراجعی برای طرح شدن هستند. دادگاه­ های حقوقی یا دادگاه مدنی محل طرح دعاوی حقوقی است و بر اساس نوع و موضوع دعوی نیز خود دارای زیر شاخه­ ها و شعب مختلفی می­باشد. از طرفی محل طرح دعاوی کیفری نیز  دادسرا و دادگاه ­های کیفری هستند که آن­ها نیز بنا به نوع دعوی، دارای شعب متعددی است.

همانطور که دادگاه ­ها و دعوی دارای انواع مختلف هستند. به طبع برای طرح، دفاع و اثبات آن­ها نیز وکلایی با تخصص­ های خاصی وجود دارند. وکلایی که در زمینه دعاوی حقوقی فعالیت دارند را وکیل حقوقی و وکلایی که در زمینه دعاوی کیفری و دادگاه­ های کیفری مجرب هستند را وکیل کیفری می­گویند. وکلای کیفری تنها در دادگاه ­های کیفری حضور پیدا می­کنند و وکلای حقوقی تنها در دادگاه­ های حقوقی.

دعاوی حقوقی چیست و وکیل حقوقی چه کار می­کند؟

دعوی حقوقی آن دسته از دعاوی می­باشند که پس از مطرح شدن آن­ها در دادگاه و صدور حکم، حق و امکان استفاده از دستور آن حکم پیرامون دعوی مطرح شده، به یکی از طرفین داده می­شود و هیچگونه جزا، مجازات و تنبیه و جریمه ه­ای برای طرفی که حکم به ضرر او نیست، ندارد.

برای مثال، برای افراز ارثیه خانوادگی، طرفین امکان شکایت و طرح دعوی دارند تا به حقوق خود برسند اما در نهایت تنها حق به یکی از طرفین داده می­شود، اما مجازاتی برای کسی که حکم علیه اوست، وجود ندارد و حکم کیفری نیست. دعوی حقوقی بنا بر نوع آن متفاوت است و باید دادخواست ارائه شده به دادگاهی که دارای صلاحیت ذاتی و محلی است تقدیم شود. برای مثال؛ یک دعوی حقوقی مربوط به مسئله­ ی خانوادگی، مانند نفقه­ی زن، باید در دادگاه حقوقی مطرح شود که بنا بر نوع آن دادگاهی که صلاحیت ذاتی رسیدگی به آن را دارد دادگاه خانواده می­باشد و همچنین باید در دادگاه محل زندگی اشخاص طرح شود که صلاحیت محلی نیز داشته باشد.

اما وظیفه­ ی وکیل حقوقی در این میان چیست و چه کارهایی می­کند؟ افراد مختلف برای اینکه بتوانند در دادگاه حق خود را ثابت کنند و به حکم مطلوب در جهت شکایت حقوقی خود برسند به وکیل نیاز پیدا می­کنند. از بین وکلا گروهی که درباره­ی روند پرونده­های حقوقی و فضا و قواعد دادگاه­های حقوقی آگاهی دارند به عنوان وکیل حقوقی فعالیت می­کنند و موکلان خود را از ابتدا راه و برای طرح شکایت تا حضور در دادگاه و اثبات دعوی خود راهنمایی می­کنند.

دعاوی کیفری چیست و وکیل کیفری چه می­کند؟

دعاوی کیفری آن دسته از دعاوی هستند که برای جرایمی بیان می­شوند که دولت برای مقابله با آن­ها و حفظ نظم و امنیت جامعه، مجازات و کیفرهای گوناگونی را قرار داده است و چنانچه در دادگاه اتهام ثابت شود شخص متهم در حکم صادر شده­ی دادگاه محکوم به تحمل مجازات می­گردد. از جمله دعاوی گوناگون کیفری می­توان به کلاهبرداری، دزدی، چک بی­محل، ضرب و شتم، تسخیر اموال، قاچاق و استفاده از مواد مخدر یا روابط نامشروع و اعمالی که عفت عمومی را خدشه­ دار کند و از این قبیل اتهامات را نام برد.

همچنین این دعاوی باید در دادگاه ­های کیفری مربوط به نوع اتهام مطرح شوند و دادگاه کیفری صلاحیت رسیدگی به آن­ها را دارد و از حیطه­ ی مسئولیت دادگاه مدنی خارج می­باشند. آغاز فرآیند شکایت­های کیفری عموما با مراجعه ­ی افراد به کلانتری­ها و سپس تقدیم شکوائیه به دادسرا می­باشد. سپس پرونده­های مختلف به دادگاه­ های مربوطه فرستاده شده و دادگاه ­ها تشکیل می­شوند.

دادگاه ­های کیفری و اتهاماتی که در آن­ها مطرح می­شود. اهمیت بسیار بیشتری از شکایات مطرح شده در دادگاه مدنی دارند. زیرا که شکایت حقوقی با مجازات همراه نیستند اما شکایات کیفری در صورتی که نتوانید از خود دفاع کنید و محکوم شوید، مجازات به همراه دارند و همچنین محکومیت به سبب احکام کیفری بخشی از سوء سابقه­ی افراد شناخته می­شود. از طرفی برای کسانی که اتهام را مطرح می­کنند نیز اثبات آن اهمیت زیادی دارد.

وکیل کیفری کیست؟

وکلای کیفری آن دسته از وکلا هستند که بر روی پرونده­های کیفری کار می­کنند و در دادگاه ­های کیفری فعالیت می­کنند. داشتن وکیل کیفری نیز در دعاوی کیفری بیش از نیاز به داشتن وکیل کیفری ضروری می­باشد. وکلای کیفری نیز از نخستین قدم­های طرح شکوائیه به موکلان خود مشورت می­دهند و در طی روند دادرسی در دادگاه برای دفاع و اثبات گفته­های موکلان خود تلاش می­کنند.­ در هر پرونده­ی کیفری شخص می­تواند دو وکیل به دادگاه معرفی کند.

چنانچه افراد توانایی استخدام یک وکیل را نداشته باشند نیز اگر پرونده­ی آن­ها حقوقی باشد می­توانند از دادگاه درخواست داشتن وکیل معاضدتی داشته باشند و اگر پرونده­شان کیفری باشد می­توانند درخواست داشتن وکیل تسخیری کنند.

مرکز حقوقی راهکار

دریافت وکیل

مرکز حقوقی راهکار با همکاری برترین وکلای متخصص و مجرب، مشاوره و وکالت در امور حقوقی و کیفری رو به عهده میگیره. برا دریافت و رزرو وقت مشاوره با شماره تلفن های 09128719258 و 09150806049 با ما در ارتباط باشید. مارا در شبکه های اجتماعی با ایدی rahkarlaw دنبال کنید.
راهکار وکیل همراه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *