وکیل تمکین در مشهد|راهکار

وکیل تمکین در مشهد|راهکار

پس از جاری شدن خطبه عقد، روابط زناشویی آغاز خواهد شد و به موجب آن طرفین موظف به انجام تعهدات خود می باشند. اطاعت زن از خواسته های قانونی و شرعی شوهر به معنای تمکین می باشد. لازم به ذکر است که وضعیت مرد نیز شامل تمکین می باشد اما این مفهوم بیشتر به وظایف زن در مقابل مرد اشاره دارد. در صورت عدم رفع مشکل توسط زوجین، شرایط طرح شکایت عدم تمکین فراهم خواهد شد. مرد می تواند این دادخواست خود را با مشورت با کمک وکیل تمکین در مشهد، در دادگاه ارائه دهد. اما شرایط شکایت عدم تمکین چیست و چگونه می توان این دادخواست را مطرح کرد؟

شرایط شکایت عدم تمکین

اگر زن در انجام وظایف خود کوتاهی کند شرایط شکایت عدم تمکین فراهم خواهد شد. در صورتی که زن بدون دلیل قانونی و عذر شرعی از انجام وظایف قانونی خود خودداری نماید مرد قادر به طرح شکایت عدم تمکین علیه زن می باشد. از مهمترین وظایف زن نسبت به مرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وفاداری
تعهد به زندگی زناشویی
اطاعت از همسر
برقراری روابط جنسی
حسن رفتار
سکونت در منزل

در صورت ناشزه بودن زن مرد قادر به طرح این شکایت در دادگاه خواهد بود. ناشزه بودن به این معناست که زن حقوق واجب وظایف شرعی خود را رعایت نکند. در این شرایط تمکین عام و خاص وجود دارد که منظور از تمکین عام، زندگی زن در محل سکونت مشخص شده توسط مرد می باشد. در حالی که منظور از تمکین خاص به معنای اطاعت زن از وظایف جنسی خود در مقابل مرد می باشد. امکان رفع عدم تمکین خاص زن وجود دارد. برای این منظور در مرحله نخست مرد باید ایشان را نصیحت کند. در صورت عدم موثر بودن نصیحت نفقه زوجه قطع خواهد شد.

دلایل شکایت عدم تمکین

اگر زن از انجام یکی از وظایف خود سرباز بزند شکایت عدم تمکین علیه ایشان صورت خواهد گرفت. از مهمترین دلایل طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ترک منزل بدون اجازه شوهر
اقامت در منزل دائمی شوهر یکی از موارد تمکین می باشد. طبق قانون زن باید در منزل مرد سکونت کند تا قادر به دریافت نفقه خود باشد. گاهی اوقات در شروط عقد ذکر خواهد شد که زن باید در منزل تعیین شده توسط مرد زندگی کند. اگر مرد خانه پدری خود را به عنوان محل زندگی مشخص کند در صورت ناامن بودن شرایط خانه و در عذاب بودن زن از لحاظ روجی و جسمی امکان در نظر گرفتن مکان دیگر برای زندگی زن توسط مرد وجود خواهد داشت.

وکیل تمکین در مشهد|راهکار

2. ترک کردن روابط زناشویی بدون عذر موجه

انجام وظایف زناشویی از دیگر موارد تمکین زن از مرد می باشد. این موضوع بیشتر به روابط زناشویی مربوط می باشد. در صورت کوتاهی زن از داشتن رایطه امکان طرح شکایت عدم تمکین توسط مرد در دادگاه فراهم می شود. مرد در این شرایط می تواند به زن نفقه پرداخت نکند و برای ازدواج مجدد اقدامات لازم را انجام دهد. عدم تمکین در روابط زناشویی در اکثر موارد با توافقات بین طرفین و بدون طرح شکایت حل و فصل می شوند. داشتن شغل مغایر شئونات اسلامی برای زن این امکان را برای مرد فراهم می سازد تا نفقه ایشان را پرداخت نکند. در نهایت مرد می تواند شکایت عدم تمکین را به دادگاه ارائه دهد.

دلایل موجه طرح شکایت

با ارائه مدارک و استنادات قانونی زوجه فادر به عدم انجام تعهدات خود نسبت به زوج اقدام نماید. دلایل موجه طرج این شکایت شامل موارد زیر می باشند:

زوجه از انجام روابط زناشویی در دوره عادت ماهانه خودداری می کند.
زن از انجام روابط جنسی با مرد بیمار خودداری می کند.
استناد مبنی بر جق حبس زوجه باکره در صورت عدم تمکین عام
زوجه باید بتواند ترش خود از متحما ضرر مالی و آسیب جانی شدن از سوی مرد را اثبات کند.
اثبات سو رفتار زوج همچون کتک زدن، اعتیاد به مواد و مصرف الکل، توهین و تهدید.
صوری بودن درخواست تمکین توسط مرد و عدم علاقه ایشان به زوجه و خودداری از ادامه زندگی
عدم تهیه مسکن مناسب با هدف رای نیازهای روزمره زن دلایل طرح این شکایت است.
عدم اجازه زوج به منظور بیرون رفتن از منزل در شرایط اضطراری
شوهر به همسر خود اجازه مشرف شدن به حج را به ایشان ندهید.
زوج توانایی پرداخت هزینه مشاوره را نداشته باشد.

مرکز حقوقی راهکار با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی

نتایج شکایت عدم تمکین

در صورت تثبیت شکایت عدم تمکین توسط مرد با استفاده از مدارک و مستندات، نتایج زیر توسط دادگاه ارائه خواهد شد.

عدم تعلق نفقه به زن
کسب اجازه ازدواج مجدد از دادگاه
امکان دادخواست طلاق از سوی مرد
محرومیت زن از نصف دارایی در صورت عدم تمکین
طرح دعوای الزام تمکین از سوی شوهر
دشوار شدن طلاق یک طرفه از سوی زوجه

دریافت مشاوره عدم تمکین

در اکثر موارد شکایت عدم تمکین به زن مربوط می باشد. در صورت عدم پرداخت نفقه و تهیه منزل مناسب، عدم تمکین شامل مرد خواهد شد. اگر زن از وظایف شرعی و قانونی خود خودداری نماید، مرد قادر به ارائه دادخواست عدم تمکین به دادگاه صالح خواهد بود. در بسیاری از موارد به دلیل پیچیدگی های قانونی و عدم اطلاع دقیق زوجین از قوانین، مشکلات زیادی ایجاد خواهند شد. از بهترین روش های کسب اطلاعات در رابطه با شرایط تمکین می توان از وکیل تمکین در مشهد مشاوره دریافت کنید.

مرکز حقوقی راهکار با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی، با سال‌ها تجربه، آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *