نفقه بیوه باردار|راهکار

نفقه یک تکلیف قانونی است. در اصل حمایت مالی و پرداخت حقوق زن در خانواده را قبل و بعد از طلاق و یا جدایی تامین می نماید .

قانون گذار در قانون نفقه را اینگونه تعریف می نماید که :
“در واقع تامین معیشت و زندگی زن، شامل (خانه ، اثاثیه ، منزل، غذا ، لباس ، و دارو ) که از زمان عقد دائم بر عهده شوهر قرار می گیرد.”
به موجب ماده ای از قانون مدنی تکلیف دادن نفقه بر عهده شوهر خواهد بود و دینی است که با انعقاد عقد دائم  و آغاز زندگی زناشویی بر عهده مرد مستقر خواهد شد.
***این قاعده از قوانین آمره محسوب می شود و نمیتوان بر خلاف آن توافق نمود.

در قانون قدیم هنگامی که مرد فوت می کرد، حقوق زن برای دریافت نفقه به پایان می رسید و پس از فوت شوهر عملا نفقه ای به زن تعلق نمی گرفت.
لکن با اصلاحیه ای که در سال 1381 و در (ماده 1110 قانون مدنی) بعمل آمد، دریافت نفقه زن بعد از فوت شوهر امکان پذیر می باشد.

ماده 1110 قانون مدنی

«در ایام عده وفات، مخارج زن عندالمطالبه از اموال اقاربی که پرداخت نفقه به عهده‌ی آنان است تامین می‌گردد.»
این بدان معناست که بعد از فوت شوهر و به مدت زمان چهار ماه و ده روز می بایست مخارجی تحت عنوان نفقه زن به وی پرداخت گردد.

نفقه بیوه باردار

چنانچه در هنگام مرگ شوهر، زن باردار باشد، و مدت بارداری او بیش از عده ی وفات باشد، در تمام دوران حاملگی، نفقه به زن تعلق می گیرد.
این در حالیست که زن می تواند نفقه تمام زندگی خود با شوهرش را قبل از وفات شوهر مطالبه نماید.

مطابق نص قرآن کریم زن بیوه بعد از فوت شوهرش مدت چهار ماه و ده روز را عده نگه مى دارد. زن در این مدت حق ازدواج مجدد را ندارد.
این حکم مورد اتفاق تمامى مذاهب اسلامى است و در فقه از آن به (عده وفات) یاد مى شود. لکن مدت عده وفات زن باردار به نظر فقهاى شیعه ممکن است بیش از این زمان باشد.
زیرا اگر دوران باردارى بیش از این مدت باشد, زن مى بایست تا هنگام وضع حمل عده نگه دارد.

دریافت وکیل

گروه وکلای راهکار با مدیرت وکیل فرشته محمد حسینی و سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای پایه یک دادگستری این موسسه می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *