مهریه زن خیانت کار ایا به زن خیانتکار مهریه تعلق می‌گیرد؟ |مرکز حقوقی راهکار

مهریه زن خیانتکار

این سوال ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید که تکلیف مهریه زن خیانتکار چیست یا در چه صورت به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد؟ همانطور که می‌دانید هنگامی که بین دو نفر عقد ازدواج صورت می‌گیرد، باعث می‌شود که زوجین حقوق و تکالیفی داشته باشند. مثلا در عقد دائم مرد موظف است که به زن خود نفقه پرداخت کند و زن هم موظف به تمکین است.

یکی دیگر از وظایف مهم مرد در عقد نکاح پرداخت مهریه به زن است. اما آیا وقتی که کانون خانواده‌ بر اثر خیانت زن در حال فروپاشی است، این تکلیف از عهده‌ مرد برداشته می‌شود؟ یا اگر زنی به همسر خود خیانت کند یا مرتکب رابطه نامشروع شود مهریه به زن خیانتکار تعلق می‌گیرد؟

ما در این مقاله قصد داریم تکلیف مهریه زن خیانتکار را بررسی کنیم. بنابراین اول در مورد حق مهریه زن توضیحاتی می‌دهیم و در ادامه مهریه زن خیانتکار و شرایط ندادن مهریه را بررسی می‌کنیم. پس در این مقاله با ما همراه شوید.

 

حق مهریه زن به چه صورت است؟

بر اساس قانون مدنی وقتی عقدی بین دو نفر جاری می‌شود، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد. در واقع وقتی عقد نکاح به طور صحیح انجام شود، زن مالک مهریه می شود.

اگر مهریه زن مثلا خانه یا زمین باشد هر موقع که خواست و اراده کند، می‌تواند مهریه را مطالبه نماید و اگر بخواهد می‌تواند مهریه را به شوهرش ببخشد.

به همین دلیل، مهریه حق زن است و زن می‌تواند هر نوع تصرفی در مهریه داشته باشد.

اما وقتی زنی به همسر خود خیانت کند، ممکن است این سوال برای بسیاری از مردان به وجود بیاید که چرا با اینکه زن خیانت کرده ولی باز هم مهریه به زن خیانتکار تعلق می‌گیرد؟ با ما باشید تا در ادامه این موضوع را مورد بررسی قرار بدهیم.
مهریه زن خیانتکار به چه صورت است؟

با توجه به مطالب گفته شده در بخش قبلی می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا مهریه به زن خیانتکار تعلق می‌گیرد؟ آیا یک مرد وقتی که همسرش به او خیانت کرده است باز هم موظف به پرداخت مهریه است؟

در جواب باید گفت که زمانی که عقد نکاح بین زوجین برقرار شده باشد، زن مالک مهریه است و حق مهریه به او تعلق می‌گیرد. بنابراین اگر حتی زن خیانت کرده باشد و رابطه نامشروع داشته باشد، مرد می‌تواند از زن خود در این مورد شکایت کیفری کند. اما حق مهریه زن خیانتکار همچنان سر جایش است و اگر زن مهریه‌اش را مطالبه کند، مرد وظیفه دارد که مهریه را پرداخت کند.

بنابراین برقراری رابطه نامشروع و خیانت زن باعث از بین رفتن حق مهریه زن نمی‌شود؛ چون حق مهریه برای زن در زمان عقد نکاح واقع شده است و در همان زمان مرد موظف به پرداخت آن شده است.

البته اگر مرد متوجه خیانت زن شود و بخواهد از زن شکایت کند، زوجین می‌توانند با طلاق توافقی شرط کنند که در صورت شکایت نکردن مرد از زن خیانتکار، زن نیز مهریه خود را به صورت تمام و کمال به مرد ببخشد.

اگر عقد دو نفر قبل از این که باهم رابطه جنسی داشته باشند، به دلیل خیانت زن به شوهر یا داشتن رابطه نامشروع با شخص دیگری به طلاق منجر شود، حق مهریه زن نصف مهریه تعیین شده خواهد بود. چون طبق قانون، مهریه زن در دوران عقد نصف می‌باشد.

در نظر داشته باشید که به دلیل نداشتن ارتباط جنسی حق مهریه زن در این رابطه نصف می‌شود و هیچ دلیل دیگری حتی خیانتکار بودن زن، تاثیری در کم کردن میزان مهریه تعیین شده ندارد.

متاسفانه در حال حاضر برخی از مردان از ترفندهای ندادن مهریه استفاده می‌کنند و مهریه زنان را پرداخت نمی‌کنند. مثلا برخی حسابی به نام زن باز می‌کنند و با واریز پول‌هایی به حساب آن‌ها مدعی پرداخت مهریه به این صورت می‌شوند.

سئوالات متداول در خصوص مهریه

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد یا نه؟

جواب این سوال بدین صورت است که در صورتی که زن دلیلی محکمه‌پسند مطرح کند و نشان دهد که مرد حق و حقوق او را پرداخت نمی‌کند، مهریه به طور کامل به او داده می‌شود. اما اگر زن بدون دلیل درخواست مهریه کند، مهریه به او تعلق نمی‌گیرد.

آیا زنی که مهریه می گیرد می تواند ازدواج کند؟

بله. طبق قانون زن می‌تواند در صورت ازدواج مجدد مهریه قبلی خود را دریافت کند.

قانون جديد مهريه به چه صورت است؟

طبق قوانین جدید مجازات حبس برای مهریه تنها تا 110 سکه می‌باشد و برای بیشتر از آن پیگیری نمی‌توان کرد.

مهریه زنی که بچه دار نمی شود به چه صورت است؟

اگر رابطه زناشویی با وی برقرار شده باشد، کل مهریه و در غیر این صورت نصف به او تعلق می‌گیرد.

جمع‌بندی در مورد مهریه زن خیانتکار

در این مقاله با احکام مهریه آشنا شدید.

بر اساس مقاله متوجه شدیم که مهریه زن به واسطه عقد نکاح به او تعلق می‌گیرد و به موارد بعد از عقد مربوط نیست. به همین دلیل است که حتی در صورت خیانتکار بودن زن نیز مهریه به او تعلق می‌گیرد. و فقط در مواردی که در مقاله گفته شد و بنا به شرط دو طرف برای طلاق توافقی، مرد می‌تواند مهریه را پرداخت نکند.

دریافت وکیل

مرکز حقوقی راهکار با همکاری برترین وکلای متخصص و مجرب، مشاوره و وکالت در امور حقوقی و کیفری رو به عهده میگیره. برا دریافت و رزرو وقت مشاوره با شماره تلفن های 09128719258 و 09150806049 با ما در ارتباط باشید. مارا در شبکه های اجتماعی با ایدی rahkarlaw دنبال کنید.
راهکار وکیل همراه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *