مالیات نقل و انتقال ملک | مرکز حقوقی راهکار

پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک، به موجب قانون مالیات های مستقیم، بر عهده مالک عین مورد معامله ( فروشنده) قرار گرفته است. میزان مالیات نقل و انتقال ملک، 5 درصد از ارزش مورد معامله می باشد. نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک، از طریق مراجعه حضوری به دفاتر اسناد رسمی و پرداخت این مالیات، با استفاده از دستگاه های پوز می باشد.

مالیات، یک نوع از منابع درآمدی دولت می باشد. مالیات ها، به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم، تقسیم می گردند که هر کدام از آنها، دارای انواع گوناگونی می باشد. یکی از انواع مالیات های مستقیم، مالیات بر دارایی می باشد. مالیات بر دارایی، برای اموال مختلف، مانند خانه، ماشین و مواردی از این قبیل باید پرداخت شود.

یکی از انواع مالیات بر دارایی، مالیات بر املاک است که دارای اقسام گوناگونی می باشد. مالیات اجاره، خانه های لوکس، خانه های خالی و نقل و انتقال ملک از اقسام مالیات بر املاک هستند. درصد مشخصی از ارزش ملک  باید در مالیاتن قل و انتقال املاک پرداخت گردد و از آنجا که پرداخت این مالیات در زمان نقل و انتقال الزامی بوده و بدون پرداخت آن، نمی توان برای انتقال ملک اقدام کرد، لازم است افرادی که قصد انتقال ملک خود را دارند با این نوع از مالیات، آشنا شوند.

با توجه به اهمیت این مساله، در این مقاله، قصد داریم در ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که مالیات نقل و انتقال ملک بر عهده چه کسی است؟ سپس در ادامه، میزان و نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال ملک در سال 1400 را بررسی نماییم و در نهایت، نحوه پرداخت این نوع از مالیات را توضیح دهیم. اگر در خصوص این موضوع سوالاتی دارید، در این مقاله همراه ما باشید.

 

مالیات نقل و انتقال ملک بر عهده چه کسی است؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که مالیات نقل و انتقال ملک بر عهده چه کسی است؟ باید به قانون مالیات های مستقیم مراجعه نماییم. به موجب ماده 59 این قانون، مالکان عین ( ملک مورد معامله) یا صاحبان حق، باید در هنگام نقل و انتقال قطعی املاک، علاوه بر پرداخت هزینه انتقال سند ملک ، نرخ پنج درصد (5%) از ارزش مورد معامله را به عنوان مالیات نقل و انتقال ملک پرداخت نمایند. در خصوص پرداخت مالیات ملک، باید چند نکته در نظر گرفته بشود:

 

صاحبان ملک، در هر نوع کاربری ( تجاری، مسکونی و …) باید مالیات نقل و انتقال ملک را پرداخت نمایند. مالیات نقل و انتقال ملک، بعد از قطعی شدن معاملات، در دفاتر اسناد رسمی محاسبه می گردد.

مطابق قوانین مالیات خانه های لوکس سال 1401، صاحبان واحدهای مسکونی و باغ ویلاهایی که ارزش آن ها، بیش از 15 میلیارد تومان بوده، باید 2 هزارم ارزش ملک خود، نسبت به مازاد 15 میلیارد تومان را به عنوان مالیات، از طریق سامانه expasset.tax.gov.ir پرداخت نمایند.

 

تبصره 1 ماده 59 قانون مالیات های مستقیم، در خصوص عدم ارزش گذاری مورد معامله، این چنین مقرر کرده است : “چنانچه برای مورد معامله، ارزش معاملاتی تعیین‌ نشده باشد، ارزش معاملاتی نزدیک ترین محل مشابه، مبنای محاسبه ‌مالیات خواهد بود.”

 

مالیات نقل و انتقال ملک، نیاز به ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ندارد.

 

برای پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک، باید مدارک لازم از جانب خریدار و فروشنده ارائه شود، مدارک لازم برای پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک، شامل موارد زیر می باشد :

 

استعلام دفترخانه ( با ذکر نام خریدار )

 

کپی اسناد مالکیت ( رسمی، غیر رسمی، قراردادی، اجاری )

 

کپی گواهی شهرداری

 

کپی شناسنامه خریدار

 

کپی شناسنامه فروشنده ( صاحب ملک مورد معامله )

 

کپی کارت ملی خریدار

 

کپی کارت ملی فروشنده

 

کپی صورت مجلس تفکیکی ( در صورت دسترس بودن )

 

کپی پروانه ساختمان

 

کپی پایان کار ملک

 

نقشه و کروکی محل

 

آدرس دقیق ملک

 

همچنین، باید این نکته اشاره شود که میزان مالیات حق واگذاری محل، 2 درصد ارزش معامله می باشد. مصادیق حق واگذاری محل، در تبصره 2 ماده 59 قانون مالیات مستقیم، مشخص شده است. به موجب این تبصره: “حق واگذاری محل، از نظر این قانون، عبارت است از حق کسب یا پیشه یا حق تصرف محل یا حقوق ناشی از موقعیت ‌تجاری محل‌.”

 

بنابراین، با توجه به توضیحات بالا، در معاملات نقل و انتقال ملک، صاحب ملک ( فروشنده) عهده دار پرداخت مالیات می باشد. همچنین، برای پرداخت مالیات، ارائه تمامی مدارک فوق الذکر الزامی بوده و خریدار و فروشنده، باید تمامی آنها را دفترخانه اسناد رسمی انتقال سند، ارائه دهند.

 

میزان و نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال ملک در سال 1400

در بخش قبل، در پاسخ به این سوال که مالیات نقل و انتقال ملک بر عهده چه کسی است، گفتیم به موجب قانون مالیات های مستقیم، مالکان عین ( ملک مورد معامله) یا صاحبان حق، باید مالیات نقل و انتقال ملک را پرداخت نمایند. حال در این بخش، قصد داریم در خصوص میزان و نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال ملک در سال 1400 توضیح دهیم. میزان مالیات نقل و انتقال ملک، به دو صورت تعیین می شود:

میزان مالیات نقل و انتقال املاک مسکونی و اداری و املاک تجاری بدون سرقفلی : 5 درصد ارزش معامله

 

میزان مالیات نقل و انتقال املاک تجاری با سرقفلی : 2 درصد ارزش معامله

 

 

نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال ملک در سال 1400 برای هر نوع کاربری ملک، به صورت زیر می باشد:

 

 

همان طور که در بالا توضیح دادیم، میزان مالیات نقل و انتقال ملک، برابر با 5 درصد ارزش معامله می باشد. به عنوان مثال، شخصی که یک ملک 3 میلیاردی را معامله کرده است، باید مبلغ 150 میلیون تومان را بابت مالیات نقل و انتقال ملک پرداخت نماید.

 

میزان مالیات حق واگذاری محل، که مالیات سرقفلی، یکی از انواع آن بوده، 2 درصد ارزش معامله می باشد. مصادیق حق واگذاری محل، در تبصره 2 ماده 59 قانون مالیات مستقیم، مشخص شده است. “حق واگذاری محل، از نظر این قانون، عبارت است از حق کسب یا پیشه یا حق تصرف محل یا حقوق ناشی از موقعیت ‌تجاری محل‌.” به عنوان مثال، برای واگذاری حق سرقفلی ملکی، به ارزش یک میلیارد تومان، باید مبلغ بیست میلیون تومان به عنوان مالیات واگذاری حق سرقفلی، پرداخت شود.

 

نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک

در بخش قبل، در خصوص میزان و نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال ملک در سال 1400 صحبت کردیم و گفتیم محاسبه در دفترخانه های اسناد رسمی و به صورت آنلاین و ماشینی انجام می گیرد. حال در این بخش، قصد داریم، نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک را بیان کنیم.

 

پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک، بر اساس تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات های مستقیم، باید به صورت آنی از طریق دفاتر اسناد رسمی انجام گیرد. به موجب این ماده قانونی: ” … سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مکلف است امکان دسترسی برخط به سامانه ثبت الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را برای سازمان امور مالیاتی کشور فراهم نماید.”

 

بنابراین، بعد از محاسبه مالیات در دفتر خانه ها، مودیان مالیاتی، بدون آنکه به سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir مراجعه نمایند، می توانند در همان دفتر خانه اسناد رسمی، مالیات نقل و انتقال ملک خود را پرداخت کنند و دیگری نیاز نیست مودیان مالیاتی، به سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *