حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع | مرکز حقوقی راهکار

گاهی این سوال مطرح می شود که که آیا پلیس بدون حکم حق ورود به منزل در رابطه نامشروع را دارد ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر ؛ چرا که بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری ورود به منازل افراد از طریق اجازه یا حکم قضایی است که برای هر مورد خاص باید اجازه کسب شود . لذا تنها در صورت داشتن حکم ورود پلیس به منزل در روابط نامشروع و سکس می توان وارد خانه شد .

رابطه نامشروع یکی از انواع جرایم منافی عفت است که در قانون مجازات اسلامی به آن پرداخته شده و برای آن مجازات در نظر گرفته است که این مجازات ، پس از اثبات نامشروع بودن رابطه ، بر هر دوی مرتکبان قابل اعمال خواهد بود که این مجازات ، برابر است با شلاق تعزیری تا 99 ضربه .

در بسیاری از موارد ، مرتکبان رابطه نامشروع ، این جرم را در فضای علنی انجام نمی دهند ؛ بلکه رابطه جنسی یا سکس در حریم خصوصی همچون منزل این امر اتفاق می افتد . حال با توجه به این موضوع ، ممکن است این سوال مطرح شود که آیا ورود پلیس به منزل جهت دستگیری مرتکبان رابطه نامشروع مجاز است ؟ و به طور کلی ، حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع چیست ؟

برای پاسخ دادن به این سوال ، ابتدا به بررسی این موضوع می پردازیم که حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع چیست ، سپس به این سوال پاسخ می دهیم که آیا پلیس بدون حکم حق ورود به منزل در رابطه نامشروع یا سکس را دارد ؟ در ادامه نیز نکات مربوط به حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع را بیان خواهیم کرد .

 

حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع چیست

رابطه نامشروع بر اساس قانون مجازات اسلامی ، تعریف و جرم انگاری شده است که به موجب ماده 637 این قانون هر گاه زن و مردی که بین آنها رابطه زوجیت وجود نداشته باشد ، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از جرم زنا یا سکس ، از قبیل تقبیل ( بوسیدن ) یا مضاجعه ( هم آغوشی ) ‌شوند ، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل رابطه نامشروع با عنف و اکراه باشد ، فقط اکراه‌ کننده تعزیر می ‌شود .

مصادیقی که در این ماده ذکر شده است ، احصایی نیست و شامل همه مواردی می شود که رابطه میان دو نفر مرد و زن ، غیر شرعی و بدون ضرورت باشد ؛ به عنوان مثال همین که زن و مردی نامحرم در ساعاتی در یک منزل به تنهایی خلوت کرده باشند نیز می تواند مصداقی از رابطه نامشروع تلقی شود ، یا اینکه رابطه نامشروع در فضای مجازی نیز یکی از مصادیق مهم برقراری روابط نامشروع است .

البته رابطه نامشروع و رابطه جنسی صرفا در منزل اتفاق نمی افتد ؛ بلکه در مواردی دیده می شود که دو نفر در فضای عمومی مثل پارک یا خیابان یا اتومبیل اقدام به برقراری چنین روابطی می کنند که در این صورت ، می توان به ماده 638 قانون مجازات اسلامی استناد کرده و طرفین را علاوه بر شلاق رابطه نامشروع ، به مجازات قانونی زیر یعنی حبس یا زندان محکوم کرد .  بر اساس این ماده :

هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر ، تظاهر به عمل حرامی مثل رابطه نامشروع نماید ، علاوه بر مجازات رابطه نامشروع ، به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی ‌باشد ، ولی عفت عمومی را جریحه‌ دار نماید ، فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد .

اما در عمده موارد رابطه نامشروع یا سکس در منزل و در فضای حریم خصوصی افراد اتفاق می افتد و در این خصوص ، این سوال مطرح می شود که آیا پلیس می تواند در چنین مواردی وارد منازل افراد شود ؟ حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع چیست ؟ در پاسخ به این سوال ، خلاصتا باید گفت که برقراری رابطه نامشروع در منزل این اجازه را به پلیس نمی دهد که اقدام به ورود به منزل در رابطه نامشروع نماید .

به عبارت دیگر ، ورود به منزل توسط پلیس در جرم رابطه نامشروع در عمده موارد منتفی است ؛ چرا که پلیس برای ورود به منزل در رابطه نامشروع نیاز به حکم قضایی دارد و نمی تواند بدون داشتن حکم مخصوص برای ورود به منزل اقدام نماید ؛ حتی اگر جرم رابطه نامشروع و یا سکس اتفاق افتاده باشد . در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم .

 

آیا پلیس بدون حکم حق ورود به منزل در رابطه نامشروع را دارد

بر اساس اصل 22 قانون اساسی ، حیثیت ، جان ، مال ، حقوق ، مسکن و شغل افراد مصون از تعرض است ؛ مگر اینکه در مواردی قانونگذار حکم خاصی ترتیب داده باشد . به این معنا که مقامات قضایی و انتظامی حق هیچ گونه مداخله و تجسسی در زندگی خصوصی و شخصی افراد را ندارند ؛ البته تا جایی که حریم خصوصی افراد منجر به اخلال در نظم عمومی ، عفت عمومی و اخلاق حسنه نشود .

در قانون مجازات اسلامی نیز جرم ورود به عنف یا اجبار به منازل افراد توسط پلیس یا سایر افراد مورد پیش بینی قرار گرفته است . بر اساس ماده 580 ، هر یک از مامورین قضایی یا غیر قضایی بدون ترتیب قانونی به منزل کسی ‌بدون اجازه و رضای صاحب منزل داخل شود ، به حبس از یک ماه تا یک سال محکوم خواهد شد ؛ مگر این که ثابت نماید به امر یکی از روسای خود که‌ صلاحیت حکم را داشته است اقدام کرده است و چنانچه این عمل در شب واقع شود ، مرتکب یا آمر به حداکثر مجازات مقرر محکوم‌خواهد شد .

در ماده 55 قانون آیین دادرسی کیفری نیز حکم ورود به منزل توسط پلیس در خصوص جرایم مطرح شده است که بر اساس این ماده ” ورود به منازل ، اماکن تعطیل و بسته و تفتیش آنها ، همچنین بازرسی اشخاص و اشیاء در جرایم غیر مشهود ، با اجازه موردی مقام قضایی است ؛ هر چند وی اجرای تحقیقات را به طور کلی به ضابط ارجاع داده باشد ” .

بر اساس این ماده ، گفته شده که ورود به منزل در جرایم غیر مشهود باید با اجازه و حکم مقام قضایی باشد . اما تکلیف جرم مشهود در این ماده مشخص نشده است . یعنی آیا در مورد جرایم مشهود پلیس می تواند بدون حکم به منزل افراد ورود نماید یا خیر ؟ در این خصوص اداره کل حقوقی قوه قضاییه یک نظریه مشورتی صادر کرده است با این مطلب که :

با در نظر قرار دادن اصل 22 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که مسکن اشخاص را مصون از تعرض دانسته ، و تضمین رعایت این اصل دقت در تفسیر مواد قانونی را می ‌طلبد و با لحاظ تاکید ماده 7 قانون آیین دادرسی کیفری 1392 بر ضرورت رعایت حقوق شهروندی ، ورود ضابطان به منازل اشخاص در جرایم مشهود ( جز در موارد خاصی نظیر بند ث ماده 45 قانون فوق ‌الذکر که ساکنین تقاضای ورود مأمورین را دارند ) می‌ باید با مجوز مخصوص مقام قضایی باشد .

بر اساس این نظریه ، هم در مورد جرایم نامشهود و هم در مورد جرایم مشهود ورود پلیس به منازل افراد باید با اجازه و حکم مخصوص قضایی باشد که این حکم را بازپرس و یا قاضی می توانند صادر نمایند .

بنابراین به این سوال که آیا پلیس بدون حکم حق ورود به منزل در رابطه نامشروع و سکس را دارد ، باید پاسخ منفی داد و گفت پلیس بدون داشتن حکم ، حق ورود به منازل افراد در خصوص جرم رابطه نامشروع را نداشته و نمی تواند به عنف و زور وارد منزل افراد شود ؛ در غیر این صورت می توان از ایشان طرح شکایت ورود به عنف نمود .

 

 

نکات مربوط به حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع

در قسمت های قبل در مورد حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع و آیا پلیس بدون حکم حق ورود به منزل در رابطه نامشروع را دارد ، توضیحاتی مطرح شد ؛ لذا در این قسمت به توضیح برخی نکات کلی مربوط به حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع یا سکس اشاره می نماییم .

رابطه نامشروع و سکس در قانون مجازات اسلامی جرم تلقی شده اند و به هیچ وجه نمی توان گفت که چون چنین روابطی در حوزه خانه و منزل اتفاق افتاده است ، از شمول جرم و اعمال مجازات رابطه نامشروع خارج می شود ؛ بلکه اگر به هر نحو دیگری همچون ورود پلیس به منزل افراد ثابت شود ، همچنان قابل مجازات خواهد بود . مثلا اثبات رابطه نامشروع با شهادت شهود .

همچنین جرم رابطه نامشروع یک جرم عمومی است و نیازی نیست که حتما شاکی خصوصی برای پرونده وجود داشته باشد ؛ بلکه مدعی العموم یا دادستان نیز می تواند به دلیل اینکه این جرم جنبه عمومی دارد ، اقدام به تعقیب و مجازات مجرمین نماید .

فارغ از عدم تایید جرم رابطه نامشروع یا رابطه جنسی ، بر اساس موازین قانون آیین دادرسی کیفری و نظر به اهمیت اصل برائت و منع تحقیق و تجسس در مورد جرایم منافی عفت همچون برقراری رابطه نامشروع ، پلیس یا ضابط قضایی نمی تواند به صورت خودسرانه و بدون اینکه حکم قضایی داشته باشد به منزل افراد ورود نماید .

در صورتی که پلیس حکم قضایی دریافت کرده باشد می تواند وارد منزل افراد شود و به این وسیله ، تحقیقات مقدماتی در خصوص جرم رابطه نامشروع یا سکس را آغاز نماید و گزارش مشاهدات خود مبنی بر نوع روابط نامشروع را صورتجلسه و ضمیمه پرونده نماید که این امر می تواند زمینه صدور حکم توسط قاضی در خصوص جرم رابطه نامشروع باشد .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع در کانال تلگرام حقوق کیفری عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع پاسخ دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *