تجویز ازدواج مجدد|راهکار

با تصویب (قانون حمایت خانواده سال 1346)، قانون گذار ازدواج مجدد مرد را منوط به اجازه دادگاه نموده است که دادگاه نظر به وضعیت فعلی همسر مرد و احراز تمکن مالی و هم چنین اجرای عدالت از ناحیه مرد ازدواج مجدد را برای وی تجویز می نماید.

در این فرض چنانچه مرد بدون اخذ اجازه از دادگاه عمل نماید، برای وی مجازات در پی خواهد داشت.
لکن در سال 53 قانونگذار با تصویب ماده ای این موضوع را دگرگون و اصل را بر ممنوعیت ازدواج مجدد مردان نهاد مگر با احراز شرایطی که مرد با تحقق آن شروط و اثبات در داگاه می تواند ازدواج مجدد نماید.
با تصویب قانون 91 ،گمان می رفت قانون سال 53 و شروط آن منسوخ شده است لکن قانون گذار تصریحی به نسخ آن ننموده است. بنابراین همچنان ازدواج مجدد مرد مشروط به شروط قانونی است و قابل استناد می باشد.

تجویز ازدواج مجدد

طبق قانون، مرد با داشتن همسر، نمی تواند ازدواج مجدد داشته باشد مگر اینکه شرایط موجود در قانون را برای ازدواج مجدد داشته باشد.
در اینصورت، مرد بایستی درخواست خود را به دادگاه تقدیم نموده تا با بررسی آن توسط قاضی و تایید توانایی مالی مرد و همچنین توانایی در اجرای عدالت حکم ، دادگاه ازدواج مجدد را برای وی تجویز نماید.

مرکز حقوقی راهکار

طرح دعوای ازدواج مجدد

همانطور که گفته شد، چنانچه مرد بخواهد ازدواج مجدد نماید می بایست مطابق شرایطی که در قانون بدان تصریح شده و به تایید دادگاه می رسد اجازه این کار را از دادگاه اخذ نماید .
این شروط عبارتند از :
1- رضایت همسر اول
2- نشوز زوجه
3- ابتلای زن به جنون یا بیماری صعب العلاج
4- عدم توانایی ایفای وظایف زناشویی توسط همسر اول
5- اعتیاد زن
6- ترک زندگی خانوادگی توسط زن
7- مفقودالاثر شدن زوجه یا محکومیت زن به حبس
8- عقیم بودن زن
زوج پس از ارائه دادخواست و اعلام یکی از موارد فوق به دادگاه می بایست با دلایل و مدارک معتبر آن را اثبات نماید تا قاضی پس از بررسی جزئیات آن اجازه ازدواج دوم را به مرد بدهد.

اعتراض به حکم ازدواج مجدد مرد متاهل

صدور رای غیابی از طرف دادگاه یکی از مواردی است که خواهان می تواند با اعلام واخواهی اعتراض خود را اعلام نماید.
چنانچه طرفین در دادگاه حضور داشته و رای در حضور آنها ابلاغ شده باشد، شخص معترض می تواند به رای صادره اعتراض و تقاضای تجدید نظر نمایند.

وکیل خانواده

برای حل و فصل اختلافات خانوادگی و حفظ بنیان خانواده و به نتیجه رساندن آنچه که باعث بروز اختلاف در میان زوجین گردیده است، لازم است از وکیل خانواده مجرب و متخصص استفاده شود.
بنابراین گاهی مراجعه به یک مشاور حقوقی خانواده و یا وکیل مجرب در حوزه مسائل خانوادگی میتواند بسیار راهگشا باشد.

دریافت وکیل

گروه وکلای راهکار با مدیرت وکیل فرشته محمد حسینی و سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای پایه یک دادگستری این موسسه می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *