خرید و فروش خودرو در کشور ما امری رایج است و از آنجایی‌که قیمت خودرو روزبه روز بیشتر می‌شود، مردم به خریدن ماشین‌های دست دوم علاقه بسیاری دارند. یکی از مسائلی که خریداران محترم با آن سروکار دارند، تعویض و تغییر پلاک خودرو است. که امروزه خوشبختانه امکان استعلام پلاک خودرو با کارت ملی هم به سهولت انجام می‌پذیرد.

پس اگر وسیله نقلیه دارید یا قصد خرید آن‌را دارید در این مقاله از شهرداد با ما همراه باشید تا روش استعلام پلاک خودرو را با هم یاد بگیریم. خرید و فروش خودرو هرروز در حال انجام شدن است و در هنگام خرید یا فروش هر وسیله نقلیه‌ای باید قوانین مربوط به آن رعایت شود و هیچ فرقی نمی‌کند که خودرو شما نو یا دست دوم باشد. در هر صورت باید پلاک ماشین باید به نام شما زده شود، برای اطلاع از این امر باید استعلام پلاک خودرو انجام شود.

این موضوع برای فروشنده هم صادق است. اگر فروشنده‌ای قرارداد وکالت با خریدار داشته باشد تا مراحل تعویض پلاک را انجام دهد، باید حتما از صحت مراحل انجام کارها مطلع شود؛ چرا که اگر جرمی با پلاک ماشین فروشنده انجام شود، عواقب آن بر عهده فروشنده خودرو است. توصیه می‌شود که حتی اگر خودروی جدیدی هم نخریده‌اید، استعلام پلاک خودرو را بگیرید تا کسی با پلاک خودروی شما مرتکب دزدی و کار خلاف نشود، زیرا در نهایت پلاک خودرو متعلق به شما بوده و شما مجرم شناخته خواهید شد.

 

نحوه استعلام پلاک خودرو

استعلام پلاک خودرو کار بسیار آسانی است و همه افراد به راحتی می‌توانند آن‌را انجام دهند. توجه شما را در ادامه به نحوه استعلام پلاک خودرو جلب می‌کنم:

  • در ابتدا عبارت ” درگاه واحد خدمات اینترنتی نیروی انتظامی ” (راهور 120) را سرچ کنید.
  • اولین سایت، سایت ” خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی ” است و فقط کافیست وارد سایت مورد نظر شوید.
  • در سایت خدمات اینترنتی نیروی انتظامی خدمات مختلفی ارائه می‌شود که یکی از آنها استعلام پلاک خودرو فعال است. قابل ذکر است که استعلام پلاک های فک شده هم به همین شکل است. بدین منظور روی لینک خدمت باید کلیک کنید.
  • در قسمت بعدی وارد میز خدمت پلیس راهور می‌شوید، برای گرفتن استعلام پلاک خودروی فعال با کد ملی روی گزینه ” استعلام وضعیت پلاک فک شده ” بزنید.
  • در این مرحله وارد سایت اصلی استعلام تعداد پلاک های بنام با کد می‌شوید. در این قسمت از سایت کافیست با کد ملی وارد سامانه شده و برای ورود در فیلد اول کد ملی خود را به طور کامل وارد کنید. در قسمت دوم، شماره امنیتی را وارد کنید و در نهایت روی گزینه «جستجو» کلیک کنید.
  • بعد از چند ثانیه، تمام پلاک‌های فعال تحت مالکیت فرد در این سایت نشان داده می‌شود. اگر تعداد پلاک های تحت مالکیت فرد زیادتر باشد، تعداد ردیف‌های زیادتری نشان داده می‌شوند. همچنین، مشخصات مربوط به پلاک مانند شماره پلاک، کد ملی، تاریخ فک پلاک، شهر و شهر شماره گذاری نمایش داده می‌شود.

تمام مراحل استعلام پلاک خودرو به سادگی در بالا توضیح داده شد. قابل ذکر است که هر فرد مجاز به داشتن 5 پلاک فعال به نام خود است. اگر این تعداد به بالای 5 پلاک برسد، شخص بعد از هر تعویض پلاک باید نسبت به استعلام پلاک خودرو را انجام دهد و خلافی تمامی خودروهایش را بگیرد. این مراحل گفته شده تنها برای استعلام پلاک خودرو نیست و در مورد موتور سیکلت‌ها نیز صدق می‌کند. در هنگام تعویض پلاک و تغییر مالکیت پلاک، خریدار و فروشنده خودرو یا موتورسیکلت باید با یکدیگر به مراکز تعویض پلاک بروند.

 

اما اگر فروشنده نتواند به همراه خریدار برود و کارهای تعویض پلاک را انجام دهد، امکان دادن وکالت به خریدار برای تعویض مالکیت پلاک وجود دارد. در این زمان باید در نظر داشت که فروشنده به منزله جلوگیری از هرگونه سوء استفاده از پلاک خودش، باید از  روش بالا تعداد پلاک تحت مالکیت خود را مشاهده کند. اگر هنوز پلاک خودروی فروخته شده به نام خود شما بود، قبل از هر چیزی به پلیس راهور مراجعه کنید؛ چرا که اگر خلافی با پلاک خودرویی که به نام شما است انجام شود، شما متهم شناخته خواهید شد. سوالات حقوقی خود را با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ خود را دریافت کنید.

سوالات پرتکرار

استعلام پلاک فک شده خودرو چگونه انجام می‌شود؟

استعلام پلاک خودرو به‌صورت اینترنتی و از طریق سایت راهور 120 انجام می‌گیرد و نحوه استعلام پلاک فک شده در بالا توضیح داده شده است.

چطور متوجه شویم که از پلاک خودرو شکایت شده است یا خیر؟

چنانچه از پلاک خودرویی شکایت شده یا دارای جرم‌های منافی عفت باشد؛ از طریق ارسال پیامک برای مالک خودرو او را به دادسرا فرا می‌خوانند. اما اگر شکایت کیفری و یا حقوقی باشد، احضاریه صادر و ابلاغ می‌شود. لازم به ذکر است که در صورت عدم ابلاغ به هر دلیلی، متاسفانه خودرو توسط پلیس توقیف خواهد شد.

اهمیت استعلام تعداد پلاک های فعال برای هر فرد چیست ؟

جهت جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از پلاک های فعال افراد ، ضرورت دارد هر چند وقت یکبار پلاک های فعال و بنام خود را بررسی کنیم.

نحوه شکایت از خریدار به‌علت عدم تعویض پلاک خودرو چگونه است؟

شما بایستی دادخواست مطالبه قرارداد فروش خودرو را تنظیم و به دادگاه ارائه دهید. علاوه‌بر آن باید ضمن ارائه دادخواست تقاضای تامین خواسته فوری، خودرو مورد نظر را توقیف کنید.