وکیل فریب در ازدواج در مشهد

وکیل فریب در ازدواج در مشهد

صداقت یکی از اصلی‌ترین شروطی است که در ازدواج باید مورد توجه زوجین قرار بگیرد. برای هیچ فردی خوشانید نیست بعد از ازدواج با حقایقی در مورد همسر خود روبرو شود که اطلاعی از آن نداشته است. مطابق قانون، تدلیس در ازدواج، یا فریب در ازدواج حقوقی را برای فرد فریب‌خورده ایجاد می‌کند که در این مطلب قصد داریم درباره آن صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

سرکار خانم فرشته محمد حسینی وکیل پایه یک دادگستری و مدیر مرکز حقوقی راهکار با سالها تجربه در زمینه امور حقوقی و قضایی آماده ی ارائه‌ ی خدمات حقوقی و مشاوره ای به شما عزیزان می باشند.

تدلیس در ازدواج چیست؟

تدلیس به معنای فریب دادن است. تدلیس یا فریب در ازدواج به معنای این است که یکی از زوجین نقصی را پنهان کند یا خود را واجد ویژگی خاصی معرفی کند که از آن بی‌بهره است. به عبارت دیگر فریب وقتی اتفاق می‌افتد که  ادعای دروغین در تصمیم ازدواج و راضی کردن طرف مقابل تاثیر زیادی داشته باشد. به طوری‌که اطلاع داشتن از شرایط مانعی برای ازدواج باشد.

به طور مثال وقتی مردی ادعا می‌کند که از لحاظ جسمی سالم است و مشکل خاصی ندارد یا خانمی که خود را صاحب مال و اموال زیاد معرفی می‌کند و ادعای سلامت جسمی می‌کند؛ به‌نحوی که این ادعاها در متقاعد شدن برای ازدواج طرف مقابل تاثیرگذار باشد و عقد بر مبنای آن جاری شود. اگر پس از جاری شدن عقد، فرد متوجه شود که این ادعاها فریب بوده و صحت ندارد، می‌تواند با عنوان تدلیس در ازدواج شکایت کند.

فسخ عقد بعد از تدلیس در ازدواج

مطابق قانون مدنی، کسی که در ازدواج فریب خورده و قصد طلاق دارد، می‌تواند با اثبات تدلیس در ازدواج، عقد را فسخ کند. برای فسخ عقد و اثبات تدلیس در ازدواج لازم است به شکل زیر اقدام شود. البته بهتر است حتما با یک وکیل طلاق در این زمینه مشورت کنید.

اولین مرحله طرح دعوای فریب در ازدواج این است که شاکی یا فرد فریب‌خورده به دادگاه مراجعه کند و دادخواست حقوقی برای فسخ نکاح تنظیم کند. البته فرد می‌تواند به دادگاه جزایی برود و شکایت کیفری تنظیم کند تا بتواند فرد فریبکار را به مجازات تعزیری محکوم کند.

وکیل فریب در ازدواج در مشهد

با توجه به اینکه با اثبات تدلیس در ازدواج، تشریفات طلاق ضرورت ندارد، فرد فریب خورده می‌تواند در مدت زمان کوتاهی برای فسخ نکاح اقدام کند. البته لازم است بدانید شاکی که خواهان فسخ عقد است به محض اطلاع از تدلیس باید فورا اقدام کند وگرنه این حق از او سلب می‌شود و قابل پیگیری کیفری نیست. فرد فریب‌خورده می‌تواند از دادگاه تقاضا کند مدارک و تقاضای فسخ نکاح را به کارشناس ارجاع دهد.

مدارک مورد نیاز برای ارائه طرح دعوی تدلیس در ازدواج چیست؟

تنظیم دادخواست و ذکر علت تقاضای فسخ نکاخ
ضمیمه کردن عقدنامه به دادخواست طلاق
ارائه مدارک اثبات کننده فریب
در پایان لازم است اعمال حق فسخ از طرف شاکی به طرف مقابل اعلام شود تا رای دادگاه صادر و اجرا شود.

وضعیت مهریه در صورت فریب در ازدواج
برای تعیین وضعیت مهریه در صورت تدلیس و فریب برای ازدواج، باید دقت داشته باشیم که فریب از طرف مرد اتفاق افتاده است یا از طرف زن.

تدلیس از طرف زن

در صورتی که زن موجب “فریب در ازدواج” شده باشد، نمی‌تواند ادعای مهریه کند؛ زیرا مهریه به او تعلق نمی‌گیرد. در این مورد اگر مرد متحمل زیان اقتصادی شده باشد، می‌تواند زیان‌های مالی را هم مطالبه کند.

با تدلیس از طرف زن صورت گرفتن یا نگرفتن نزدیکی تاثیری در وضعیت مطالبه مهریه ایجاد نمی‌کند.؛ به هر حال مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد.

مرکز حقوقی راهکار با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی

در مواقعی که مرد فریب خورده باشد و با زن غیر باکره ازدواج کرده باشد اما نخواهد از حق فسخ نکاح به دلیل تدلیس استفاده کند، می‌تواند از دادگاه تقاضا کند تفاوت مهر زن باکره و غیر باکره به او پرداخته شود.

تدلیس از طرف مرد

در مواردی که فریب از طرف مرد اتفاق افتاده باشد، زن می‌تواند مهریه را مطالبه کند. اگر نزدیکی بین زوجین انجام شده باشد، مهریه به‌طور کامل به زن تعلق می‌گیرد، در غیر این صورت نیمی از مهریه قابل مطالبه است.

وضعیت هدایا درصورت تدلیس در ازدواج

یکی از موارد اختلاف زوجین بعد از طرح دعوی تدلیس، در مورد هدایا و طلاهایی است که بین آن‌ها رد و بدل شده است. اگر شاکی مرد باشد و بخواهد طلاها را پس بگیرد، نظرهای مختلفی در این زمینه وجود دارد. اما زمان دادن هدیه (در دوران عقد یا بعد از ازدواج) در شرایط پس گرفتن آن تاثیر دارد. زیرا طلا مشمول عقد هبه می‌شود.

آیا فریب دادن در ازدواج جرم است؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که از بعد اثبات فریب در ازدواج و صدور رای طلاق، فرد فریبکار مجرم شناخته می‌شود و مجازاتی برای او تعیین می‌شود یا نه.

مطابق قانون کسی که با فریب بتواند طرف مقابل را راضی به ازدواج کند، به حبس تعزیری سه ماه تا یک سال محکوم می‌شود. در صورتی که میزان حبس تعزیری 3 تا 6 ماه باشد، قاضی مکلف است آن را به جزای نقدی یا مجازات‌های جایگزین مانند اقدامات تامینی یا اصلاحی یا جزای نقدی تبدیل کند.

در صورتی که میزان حبس از 6 ماه تا یک سال باشد، قاضی برای تبدیل مجازات اختیار دارد و می‌تواند تخفیفی هم قائل شود.

راه‌های اثبات تدلیس در ازدواج چیست؟

شاکی یا خواهان باید بتواند با ارائه اسناد و مدارک قاضی را مجاب کند که در ازدواج فریب خورده است. برای اثبات ادعا، ارائه سند یا اطلاعات قضایی یا شهادت شهود لازم است. به این ترتیب قاضی علاوه بر صدور حکم برای طلاق، می‌تواند برای نحوه مجازات فرد فریبکار هم تصمیم بگیرد.

دریافت مشاوره حقوقی از وکیل تدلیس در ازدواج در مشهد

تدلیس در نکاح از مواردی است که حق فسخ نکاح را برای فرد فریب‌خورده ایجاد می‌کند. همچنین شاکی می‌تواند برای طرف مقابل درخواست مجازات کند. سعی کردیم راهنمای کاملی در اختیار شما قرار دهیم تا با مطالعه آن درباره شرایط تدلیس در ازدواج اطلاعاتی در اختیار داشته باشید.

در صورتی که سوال یا ابهامی در زمینه طلاق و هزینه وکیل طلاق دارید یا می‌خواهید از خدمات مشاوره تخصصی استفاده کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم به مرکز حقوقی راهکار با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی بهترین وکیل مشهد اعتماد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *